Author Topic: Plazma je zastarjela tehnologija? Ne prema tvrdnjama njenog izumitelja  (Read 947 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gajtan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 432


Zanimljive vijesti stizu nam od dr. Larryja F. Webera, znanstvenika koji se smatra ocem plazma tehnologije. Prema njegovim najavama, plazma zasloni daleko su od zalaska karijere i ukoliko se studije pokazu točnima, plazme bismo mogli gledati ne samo u novim televizorima, već i u prijenosnicima i tablet računalima zahvaljujući visestruko manjoj potrosnji energije od danasnjih modela.

Simpatičan gospodin u poodmaklim godinama, a koji izgledom podsjeća na kombinaciju djeda Bozićnjaka i dr. Emmeta Browna iz Spielbergovog “Povratka u Budućnost”, nezavisno radi u svojoj garazi u New Yorku s nekoliko inzenjera na smanjenju potrosnje električne energije danasnjih plazma zaslona. Weber tvrdi kako bi kroz godinu ili dvije mogao smanjiti potrosnju za nevjerojatnih 20 puta, a jos vise impresionira podatak da bi potrosnja kroz dulji period mogla pasti jos vise: čak 40 puta! Time bi plazma zasloni trosili značajno manje energije od danasnji LCD televizora s LED pozadinskim osvjetljenjem i postali bi postali vrlo ozbiljni konkurent nadolazećoj OLED tehnologiji.



Larry Weber (u sredini) na ceremoniji akvizicije Plasmaco kompanije od strane Matsushita Electric Industrial-a, roditeljske kompanije poznatog Panasonic-a.

“Ne postoji razlog zbog kojeg ovo ne bismo mogli postići“, izjavio je Weber novinaru portala Dvice nedavno na Hall of Fame događaju Consumer Electronics Association-a. “Radi se o pitanju rjesavanja inzenjerskih problema, no oni se mogu nadići“, dodao je Weber.

Weber je prvi puta stupio u kontakt s plazma tehnologijom jos sredinom 60-ih godina proslog stoljeća, kada je radio kao student s Donaldom Blitzerom i Geneom Slottowom na sveučilistu Illinois. Idućih 30 godina Weber je proveo u vlastitoj kompaniji Plasmaco na konverziji monokromatskog računalnog zaslona u prvi 60-inčni televizor u boji 1999. godine. Jedno od njegovih otkrića je i krug za obnavljanje energije koji se koristi kod svih PDP zaslona danasnjice, a kojim je potrosnju plazma panela smanjio gotovo dvostruko.

Weber ne samo da zeli smanjiti potrosnju energija plazma zaslona koji se koriste kod HD televizora, već tvrdi da bi u proizvodnju mogli ići i manji zasloni: ne samo oni za HDTV primjene već i za prijenosna računala. Trenutno LCD ekrani imaju monopol na trzistu prijenosnih računala, unatoč činjenici sto trose 25 do 30% ukupne energije računala. Ukoliko se plazme pokazu toliko energetski učinkovite i postanu dostupne u manjim veličinama, udio u potrosnji bi trebao pasti na svega 5%.

Nakon svega ostaje pitanje: kada bi se ovo trebalo dogoditi? Obzirom da se na rjesavanju problema trenutno radi, Weber nije precizirao kada bi se energetski prihvatljive plazme trebale pojaviti u masovnoj proizvodnji. “Mnogo ljudi trenutno radi na ovome“, priznaje Weber, a na komentar kako Apple radi na smanjenju potrosnje energije za LCD-e, smjelo dodaje: “Sigurno ne rade tako dobro kao ja!”

U svakom slučaju, drugo desetljeće 21. stoljeća bi moglo biti vrlo zanimljivo uz eco-friendly plazme raznih veličina, učinkovitijih LCD-a i tek nadolazećih OLED zaslona. Uz malo strpljenja korisnici bi mogli uskoro imati izvrsne HDTV zaslone minimalne potrosnje i slike na razini stvarnosti!

(HD Televizija)
Ne bu mene nitko u mojem trsju z mojim kolcem !!

Svi koji se misle zajebavat na moj racun, obavjestavam da je isti blokiran !!

Sagem Dbox2 • NytroBox 6000 combo+ • NB 501 • NB 601