Author Topic: Kamenjeeee  (Read 1730 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

varda

  • Guest
Kamenjeeee
« on: March 23, 2010, 12:39:27 PM »
Evo, da vas nesto naucim...:

Bolovi u leđima, mučnina i problematični krajnici samo su neki od simptoma izazvanih kamenom u ljudskom telu. Zapanjuje podatak da od toga pate milioni ljudi. Međutim, iako je ova boljka sasvim uobičajena, često se ne otkrije na vreme, jer su lekari skloni da je previde. Mlaka slana voda može da ispere kamen iz krajnika

Britanski stručnjak za "kamenje" Andžela Epstajn objaÅ¡njava na Å¡ta treba da obratite pažnju.



KAMEN U ŽUČNOJ KESI

Simptomi: Mučnina, povraćanje i oÅ¡tar bol sa desne strane trbuÅ¡ne duplje, odmah ispod rebara (bol može da se Å¡iri ka desnom ramenu); napad traje od nekoliko minuta do tri sata. TeÅ¡ko ga je razlikovati od bolova prouzrokovanih upalom pluća ili bolesnom kičmom.

Uzroci: Kamen u žučnoj kesi predstavlja grumenčiće čvrstog materijala kao Å¡to su holesterol ili kalcijum, koji se formiraju u žučnoj kesi ili žučnom kanalu (koji povezuje žučnu kesu s dvanaestopalačnim crevom). Kamen u žučnoj kesi može da se stvori u bilo kom uzrastu, ali ta verovatnoća raste s godinama.

Lečenje: Ukoliko kamen u žuči ne stvara tegobe, ne treba ga dirati. Lekari preporučuju da se pije dosta tečnosti jer će se tako lakÅ¡e izlučiti iz organizma. Pomaže i ishrana siromaÅ¡na mastima. Kamen manjih ili srednjih dimenzija može da se rastvori lekovima. Veliki kamen mora da se ukloni jer može da izazove infekciju i blokira digestivni trakt.

Prevencija: Stručnjaci savetuju ishranu sa malo masti i održavanje normalne telesne težine.



KAMEN U KRAJNICIMA (TONZILOLITIS)

Simptomi: Bele tačkice na krajnicima (tonzilima), mada nisu uvek vidljive; teÅ¡koće pri gutanju, metalni ukus u ustima.

Uzroci: Nastaju kada komadići kalcifikovane hrane, sluzi i bakterija ostanu zarobljeni u naborima i Å¡upljinama krajnika. Taj "otpad" privlači bakterije, stvrdnjava se i počinje da se raspada. Povećanom riziku izložene su osobe koje često pate od upale krajnika, jer zbog bolesti na krajnicima ostaju ožiljci u kojima se zadržava hrana. Na formiranje kamenčića u krajnicima utiču i pilule protiv visokog pritiska, analgetici i antidepresivi, zbog toga Å¡to kao nuspojavu imaju suva usta, Å¡to znači da u njima nema dovoljno pljuvačke da spere ostatke hrane i bakterije.

Lečenje: Svaku belu tačkicu na krajnicima morate da pokažete lekaru. Stručnjaci preporučuje da jednom dnevno pojedete neki suv kreker ili dvopek, koji će ukloniti kamenčiće. Poželjno je i ispiranje usta mlakom slanom vodom. Lekari ponekad laserskim putem mogu da izravnaju sve neravnine na krajnicima kako se u njima ne bi zadržavali ostaci hrane. Krajnja mera je operacija krajnika.

Prevencija: Dobra higijena usta, redovno pranje zuba i koriÅ¡ćenje bezalkoholne vodice za ispiranje usta, kao i unoÅ¡enje dosta tečnosti.



KAMEN U BUBREGU

Simptomi: Jak, nesnosan bol u leđima, koji se Å¡iri ka preponama, javlja se bez upozorenja i može da traje po nekoliko sati; krvava ili zamućena mokraća; mučnina i povraćanje; česta potreba za mokrenjem; pečenje kod mokrenja.

Uzroci: Kamen u bubregu se javlja u različitim oblicima, bojama i veličini (od zrna peska do loptice za golf). Formiraju se kada se otpadne materije, koje se obično rastvaraju u tečnosti od koje nastaje mokraća, kristaliÅ¡u i talože u bubrezima.

Nastanku kamena doprinosi koriÅ¡ćenje previÅ¡e laksativnih sredstava, ishrana bogata belančevinama i unoÅ¡enje nedovoljno tečnosti, kao i ponovljene urinarne infekcije.

Lečenje: Kamen se često spontano izbacuje s mokraćom. Umeren bol prilikom izbacivanja manjeg kamena može da traje nekoliko sati i prestaje onog trenutka kad je dospeo u urin.

Kamen koji ne može sam da se izbaci, podvrgava se takozvanoj ekstrakorporalnoj udarnotalasnoj litotripsiji, kojom se kamen razbija na manje komade kako bi se izbacio s mokraćom.

Veći kamen se uklanja i hirurÅ¡kim putem.

Prevencija: Neophodno je piti dosta tečnosti, između dva i četiri litra, ili barem onoliko koliko je potrebno da mokraća dobije svetložutu boju i postane bistra. Takođe treba smanjiti unoÅ¡enje svih vrsta mesa, jer se time smanjuje kiselost urina.


Pesak u pljuvačnim žlezdama

Simptomi: Bol i oticanje, koji otežavaju gutanje.

Uzroci: Formira se kada mrtve ćelije stupaju u reakciju sa hemijskim supstancama iz pljuvačnih žlezda.

Lečenje: Manji kamenčići mogu da se speru podsticanjem lučenja pljuvačke na taj način Å¡to se sisa neÅ¡to kiselo ili pije limunada, uz dosta tečnosti i masažu. Postoji nekoliko novih tehnika za odstranjivanje kamena. Za manje kamenčiće, do 4 mm, u zapuÅ¡eni kanal se ubacuje cevčica s kamerom da se kamen locira, a zatim se ubacuje "korpica" kojom se kamen hvata i izvlači. To se radi pod lokalnom anestezijom. Kamen srednje veličine, oko 5 mm, uniÅ¡tava se akustičnim talasima kao Å¡to su ultrazvučni talasi. Veći kamen (oko 1 cm) vadi se u opÅ¡toj anesteziji, a hirurg zaseče deo ispod jezika da bi pomoću minijaturnih kleÅ¡ta izvadio kamen.

Prevencija: Neophodno je da usta budu stalno vlažna, Å¡to znači da treba unositi Å¡to viÅ¡e tečnosti.


Kod muÅ¡karaca čeÅ¡ći kamen u beÅ¡ici

Simptomi: TeÅ¡koće pri mokrenju ili česta potreba za mokrenjem; krv u mokraći; iritacija ili infekcija; tup ili oÅ¡tar bol u donjem delu leđa, kuku ili preponama, koji se pojačava prilikom naglih pokreta i fizičkih vežbi.

Uzroci: Sačinjeni su od kalcijuma i nastaju kada se otpadne materije kristaliÅ¡u jer se beÅ¡ika nije ispraznila kako treba. NajčeÅ¡ći razlog je uvećana prostata, obično u starijem dobu, pa se ovaj vid kamena prevashodno javlja kod muÅ¡karaca.

Lečenje: Dimenzije kamena u beÅ¡ici su od 0,2 cm do 2 cm, ali mogu biti i mnogo veći. Dijagnoza se postavlja na osnovu pregleda urina, analize krvi, iks zracima ili ultrazvukom. Manje kamenje se izbacuje s mokraćom bez većih tegoba. Veće kamenje se otklanja cistoskopijom: kamera od optičkih vlakana - cistoskop - ubacuje se u beÅ¡iku kroz mokraćni kanal (uretru). Razbijeni kamen se izbacuje s mokraćom.

Prevencija: Preporučuje se unoÅ¡enje dosta tečnosti, najmanje 10 čaÅ¡a dnevno. Ishrana sa malim procentom kalcijuma sprečava ponovno formiranje kamena ako ste ga jednom već imali.

 *31*