Author Topic: Montaža satelitske antene za 1 satelit  (Read 6619 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline labud

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9026
Montaža satelitske antene za 1 satelit
« on: October 11, 2009, 09:30:26 PM »
Montaža satelitske antene za 1 satelit




Broj vlasnika satelitskih antena svakim danom je sve veći. Gotovo svaka kuca ili stan u zgradama ima vlastiti satelitski sustav uz postojeći kabelski sistem ili zajednički sistem zgrade.
Naime cijeli satelitski sistem s antenom, prijemnikom, LNB, te spojnim materijalom košta oko 900,oo kn. Mnogima ta cijena i nije previsoka, ali to nije i krajnja cijena satelitskog sistema. Naime u većini slučajeva u cijenu sustava nisu uključeni troškovi montaže, a oni nisu zanemarivi. Montaža sistema za jedan satelit iznosi od 200,oo kn, što je trećina cijene sistema, montaža sistema za dva ili više satelita je od 300 kn naviše te cijena montaže pokretnog sistema je od 400 kn pa cak do 3000 kn ovisno o veličini antene koju želite postavljate.

Položaj satelita u odnosu na ekvator i nulti meridijan


Položaj satelita u odnosu na liniju sjever - jug


Većina satelita gledljivih iz naših krajeva nalazi se u zamišljenoj poziciji između 11 i 1 sat kao na satu.

Pa krenimo od početka. Naravno prije montaže morate pripremiti sav materijal i pribor te satelitski komplet koji mora sadržavati: satelitsku antenu, prijemnik, LNB, koaksijalni kabel odgovarajuće dužine, 2 F konektora za spajanje kabela na LNB i prijemnik, te nosac antene zidni ili podni te potrebne plastične tipe. Od alata potrebna vam je bušilica, svrdla koja odgovaraju veličini vijaka, libela, olovka, ključevi te vam je još potreban i TV. Preporučuje se montaža po oblačnom i tmurnom vremenu jer ukoliko tada uspijete dobiti kvalitetan i čisti signal sa satelite možete biti sigurni da će signal uvijek biti dobar bez obzira na vrijeme.



Prvo trebate odrediti gdje želite montirati antenu vodeći računa da mjesto montaže mora imati cisti pogled na smjer istok-zapad, odnosno ja južnu stranu te da je lako dostupno za montaže. Kada ste odredili mjesto montaže, uzeti ćete zidni nosač i nasloniti ga na zid te pomoću libele ga dovesti u pravilan vodoravan odnosno okomit položaj. Za ovu akciju bi bilo poželjno da vam netko pomogne pridržati nosac dok vi mjerite. Zatim označite, najbolje crvenim flomasterom, mjesta gdje će doći rupe (tri ili četiri rupe ovisno o nosaču). Zatim odmaknite nosac te izbušite rupe čija veličina mora biti nešto manja od veličine plastičnih tili.
Kad ste izbušili rupe učvrstite nosač na zid isključivo pomoću ključeva iz razloga što ćete ih kao prvo lakše učvrstiti, a kada bude potrebno (selidba, premještanje antene itd.) lako ćete nosač skinuti.
Nakon toga trebate sastaviti antenu, što neće biti veliki problem ukoliko imate Triax antenu koja se vrlo brzo i lako sastavlja. Kod ostalih trebate slijediti uputu i nacrt koji obično idu uz antenu.

Zatim trebate staviti LNB na svoje mjesto i učvrstiti ga. Zatim pripremite koaksijalni kabel tako što ćete na oba kraja skinuti oko 1,5 cm izolacije, zatim još oko 1 cm unutrašnje izolacije. Zapamtite da se unutrašnja žica i vanjski splet žica ne smiju nikada dodirivati jer će to uzrokovati kratki spoj na LNB te i on i prijemnik mogu biti uništeni. Na svaki kraj kabela stavite F konektore te jedan spojite na LNB i odmah ga izolirajte izolir-trakom ili pomoću specijalne vulkanizirane trake koja se omota oko mjesta spoja.

Zatim ćete na anteni lagano pritegnuti vijke koji omogućuju pomicanje tanjura gore dolje odnosno namještanje elevacije što neće biti teško budući da je sa strane na anteni postavljena skala u stupnjevima od 0 – 60°. Za početni položaj postavite antenu da pokazuje 37-39° jer je to elevacija za većinu satelita koji se mogu gledati kod nas.
Tako pripremljenu antenu postaviti na nosac i lagano pritegnuti vijke tako da se antena lagano okreće na nosaču. Sada trebate naći satelit s kojeg želite primati programe. To mogu biti npr. Astra 19,2°E ili HotBird 13°E koje je i najlakše naći na nebu (poslužite se tablicom). Zapamtite da su svi sateliti koji se mogu gledati kod nas smješteni u pojasu koji pokriva slično kao i kod sata prostor između 11 i 1 sat s time da taj prostor gleda prema jugu.

Da bi mogli pronaći satelit bez instrumenata, trebate imati na dohvat TV na koji ćete spojiti vaš satelitski prijemnik (najbolje SCART kabelom). Ne zaboravite spojiti koaksijalni kabel iz LNBa na satelitski prijemnik. Zatim upalite TV i satelitski prijemnik. Svi današnji prijemnici imaju pokazivač nivoa signala za lakše usmjeravanje antene. On se može ili posebno pozvati određenom tipkom ili se pojavljuje kod izbora satelita u izborniku za instalaciju prijemnika. Pokazuje jačinu i kvalitetu signala za lako i precizno usmjeravanje satelitske antene bez potrebe za instrumentima. Kod analognog prijemnik trebate postaviti na već pohranjeni program i zatim prema njemu kontrolirati kvalitetu slike na TV ekranu.

Kad ste to namjestili polagano vrtite antenu lijevo desno i pratite signal na ekranu. Kad ste dobili najjači signal ili najkvalitetniju sliku (analogni prijemnik) možete učvrstiti antenu.
Ukoliko se radi o satelitu koji je blizu onome koji vi tražite znaci da morate još samo malo pomaknuti antenu dok ga ne ugledate na vašem TV. Ukoliko kvaliteta signala ili slike još nije dovoljna pokušajte antenu pomicati gore dolje (elevacija) dok ne dobijete željenu kvalitetu.

Nakon ovoga možete isključiti TV i satelitski prijemnik te odvojiti koaksijalni kabel te ga provesti do vašeg TV u kuci ili stanu. Kabel učvrstite na zid pomoću obujmica s čavlićem. Ukoliko nemate drugačije riješen ulaza antenskog kabelu u dnevni boravak (ugrađene cijevi u zidu ili kakvo drugo rješenje), morati ćete probušiti rupe na pojedinim mjestima da bi mogli provuci kabel. To je najbolje učiniti u kutovima vrata ili prozora tako da ćete bušiti samo drvo a ne i beton što je mnogo lakše.

Kada ste proveli kabel do vašeg TV i satelitskog prijemnika, spojite TV i prijemnik scartom, te još jedan scart na video iz prijemnika, i zatim spojite koaksijalni kabel na satelitski prijemnik (sve mora biti isključeno iz mreže). Upalite vaš satelitski prijemnik i TV te pretražite željni satelit. Kvaliteta signala biti će prikazana kod pretraživanja programa i to za svaki transponder posebno. Kod analognog prijemnika trebali bi odmah dobiti sve programe na ekranu bez potrebe za posebnim podešavanjem.

Ovdje se nismo posebno osvrtali na pojmove azimuta i elevacije, odnosno kuta između satelita i geografskog juga, te kuta između satelita i horizonta jer smatramo da samo zbunjuju vlasnike satelitskih antena koji se odvaže na samostalnu montažu sustava. Iako ne tvrdimo da nisu potrebni.
Ukoliko ste postupili po ovim kratkim uputama i uspjeli sami montirati svoju satelitsku antenu želimo vam dugo i ugodno gledanje bez smetnji.


Položaj satelita Astra 1 na 19.2E u odnosu na grad Zadar

Kako bi vam što bolje pojasnili princip namještanja satelitske antene, pokazati ćemo vam to na principu traženja satelita Astra na 19.2°E za grad Zadar.
Kada sve isprobate na našem primjeru ponovite postupak s podacima za vaše mjesto i satelit koji želite gledati.
Rekli smo da je Astra na 19.2°E što znaci da je 19.2°udaljena od Greenwicha odnosno nultog meridijana.
Saznajte ili odredite geografsku dužinu i širinu – za Zadar je to 44° geografske širine te 15°geografske dužine.
Valja napomenuti, kad je satelit na istočnoj poziciji kao Astra, pri izračunavanju položaja satelitske antene treba od položaja satelita oduzeti oduzeti geografsku širinu.
Dakle za Zadar je 19.2° - 15°= 4.2°
Ako je satelit na zapadu kao npr. Thor 1°W ili Telecom 2B/2D na 8°W onda se vrijednosti zbrajaju.
Sada slijedi određivanje elevacije i azimuta iz priložene tablice. Elevacija je vertikalni kut koji spaja satelit i horizont, a azimut horizontalni kut koji spaja satelit s južnim magnetnim polom. Za Zadar potražite na donjem pravcu dijagrama geografsku dužinu 44° i podignite okomicu. Na lijevoj strani pronađite dobivenu vrijednost od 4.2° i povucite horizontalu. Na točki gdje se spajaju dati će vam vrijednost za elevaciju i azimut.
Za Zadar elevacija je 39° a azimut 7°.
To znaci da satelitsku antenu treba pomaknuti za 7° lijevo od južnog magnetnog pola jer je Astra na istočnoj poziciji. Desno od juga pomiče se ako je u pitanju npr. Thor ili Telecom satelit u pitanju. Jug ćete najlakše dobiti kompasom. Kada se igla kompasa smiri pokazat će liniju sjever – jug.
Na temelju ovog primjera lako ćete uz odgovarajuće podatke o vašem mjestu izračunati položaj za Vašu antenu.
-----------------------------------------------








UNAUTHORIZED DECODING OF ENCRYPTED SIGNALS FROM EITHER DOMESTIC OR FOREIGN PROVIDERS IS AGAINST THE LAW !!!
INFORMATION CONTAINED IN MY POSTS ["C/P FROM ANOTHER SITE"] ARE FOR LEARNING AND EDUCATIONAL PURPOSES ONLY !!!
PLEASE, DO NOT SEND ME PRIVATE MESSAGES WITH TECHNICAL QUESTIONS, USE FORUM FOR IT !!!

Offline labud

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9026
Montaža satelitske antene za dva satelita
« Reply #1 on: October 11, 2009, 09:31:23 PM »
Montaža satelitske antene za dva satelita




Ukoliko ste montirali antenu po uputama danim u prošlom poglavlju, onda će vam montaža satelitske antene za prijem program s dva i više sateliti biti mnogo lakša.
Osnovni problem kod ovakve montaže je gubitak signala koji nastaje kada se postavi još jedan LNB ili više njih do onoga glavnog koji je u fokusu antene. Signali koji se primaju putem tog LNBa koji nije u centru su dosta slabiji od onih koji dospijevaju u fokus antene te je stoga potrebno osigurati zadovoljavajuću kvalitetu signala. To se postiže uporabom veće satelitske antene te kvalitetnijih LNBa.
Za montažu su vam potrebni svi alati koji su navedeni za montažu antene za jedan satelit s time da vam je potrebni još jedan ili više LNBa te eventualno DiSEqC prekidači 4/1 ili 2/1.
On se koristi budući da ne možete priključiti više od dva univerzalna LNBa po jednom ulazu na satelitskom prijemniku jer tada nećete moći koristiti puni frekvencijski opseg koji pruža univerzalni LNB već samo donji frekvencijski opseg od 10.700 – 11.700 MHz. Zato se koristi DiSEqC prekidač koji omogućuje potpunu kontrolu LNBa naravno ukoliko vaš prijemnik podržava DiSEqC (svi današnji prijemnici). Stariji modeli imaju samo 22 kHz signal koji omogućuje preklapanje gornjeg u donji frekvencijski pojas ili samo preklapanje između dva LNB ali tada nema preklapanja između frekvencijskih pojaseva.
Danas je najveći broj antena namješten za gledanje programa sa dva satelita i to Astra i Hotbird. Tom načinu gledanja su prilagođene i gotovo sve satelitske antene koje se mogu naći kod nas. Za njih se kupuje posebni dodatak tzv. razmak 6° koji omogućuje gledanje programa sa dva satelita bez puno muke oko namještanja antene.
Međutim ako želite gledati programe s više od dva satelita taj dodatak ne zadovoljava te treba dodati još umetaka za učvrstiti LNB. To je tzv. multifeed antena.
Za ovaj postupak antena bi trebala da je što dostupnija da bi lakše namještali LNB za optimalno praćenje programa sa svih satelita.

Krenimo redom. Opisati ćemo prvo namještanje za dva satelita (ASTRA i HOTBIRD) uz uporabu posebnih držača 6°, zatim namještanje antene za dva satelite s time da je antena fiksirana na jednom satelitu a drugi je dodan, te montaža multifeed antene. Antenu ste postavili na nosac i lagano je učvrstili tako da se lako pomiče lijevo-desno, te gore-dolje i učvrstili LNB na svoje mjestu u držaču.

Prvo trebate naći signal s satelita u sredini a to je u ovom slučaju Eutelsat W3 na 16°E. Koristite se tablicom objavljenom u prošlom broju “Majstora” za točno određivanje njegova položaja. Ukoliko je vaša antena već namještena na poziciju Astre ili Hotbird možete jednostavno je pomaknuti lijevo (Hot Bird) ili desno (Astra) za oko 2-3 cm uz kontrolu slike na vašem TV s time da ste u vaš satelitski prijemnik prethodno upisali neku od korištenih frekvencija na satelitu Eutelsat W3. U tom slučaju ćete pomicanjem antene vrlo lako pronaći satelit. Kada pronađite signal koji zadovoljava kvalitetom i jačinom, pričvrstite antenu na nosač. Ukoliko signal nije dovoljno jak (ili slika nije čista - kod analognih prijemnika) pomičite lagano antenu lijevo-desno i/ili gore-dolje u milimetarskim pomacima dok ne dobijete kvalitetan prijem signala.
Kada ste to učinili izvadite cijeli prednji nosač LNB i LNB te umetnite posebni držač 6° za dva LNBa. Na njega pričvrstite oba LNB i spojite ih na prijemnik. Na TV bi sada trebali imati signala sa oba satelita (Astra i Hotbird). Signal bi trebao biti podjednak na svim transponderima. Ukoliko to nije slučaj možete olabaviti antenu i podesiti fino azimut i elevaciju dok ne dobijete najveću kvalitetu signala. Na kraju stavite izolaciju na spojne dijelove oba LNBa.

Ovaj sistem se upotrebljava kod starijih sistema gdje je antena već fiksirana na jedan satelit – obično Astra.
Antenu ne trebate dirati, samo dodate držač za drugi LNB lijevo ili desno od glavnog LNBa (ukoliko je antena fiksirana na Astru, drugi držač LNBa za Hotbird je s vaše desne strane gledano na antenu s držača LNBa(vidi sliku).
Na držač učvrstite LNB i upalite vaš satelitski prijemnik i TV te namjestite na neki transponder sa traženog satelita da možete kontrolirati kvalitetu signala. Kad pronađete satelit, samo trebate fino podesiti položaj LNB tako da jačina i kvaliteta signala sa traženog satelita bude takva da omogućuje gledanje programa.
Kada ste zadovoljni slikom učvrstite LNB i ne zaboravite staviti izolaciju na njegov spoj.

Montaža sistema a dva satelita je danas najčešća. Gotovo 90% instalacija obuhvaća upravo ovaj sistem. Glave odlike sistema su da ćete za malu cijenu dodatnog LNB, prekidača i držača 2 LNB dobiti duplo više programa nego da ste montirali sistem samo za jedan satelit. Ako sistemu dodate satelitski prijemnik koji ima ugrađen neki modul ili ima mogućnosti naknadne ugradnje istog, možete ubaciti neki od danas dostupnih univerzalnih modula tipa matrix, magic, joker ili dragon te uživati u velikom broju kodiranih programa.
__________________
-----------------------------------------------








UNAUTHORIZED DECODING OF ENCRYPTED SIGNALS FROM EITHER DOMESTIC OR FOREIGN PROVIDERS IS AGAINST THE LAW !!!
INFORMATION CONTAINED IN MY POSTS ["C/P FROM ANOTHER SITE"] ARE FOR LEARNING AND EDUCATIONAL PURPOSES ONLY !!!
PLEASE, DO NOT SEND ME PRIVATE MESSAGES WITH TECHNICAL QUESTIONS, USE FORUM FOR IT !!!