Author Topic: Autori zlonamjernih programa ne miruju  (Read 425 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline panter666

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 995
Autori zlonamjernih programa ne miruju
« on: January 31, 2011, 10:49:43 PM »
Hakeri i cyber kriminalci nastavljaju svoj juriĆĄ. Ovaj tjedan sigurnosne tvrtke izvjeĆĄtavaju o laĆŸnim anti - virusnim programima, novom crvu koji se ĆĄiri putem Twittera, virusu koji dolazi kao Power Point prezentacija, otkrivene su nove ranjivost u Windowsima i androidu inačice 2.3. Donosimo kratki pregled zbivanja.

Ć to je laĆŸni anti-virusni program? Jednom instaliran, laĆŸni virusni program simulira skeniranje sustava i zatim ĆĄalje izvjeĆĄće da je spajver aplikacija otkrivena na vaĆĄem računalu. Ukoliko ĆŸelite ukloniti „spajver“ trebate kupiti upravo proizvod koji je pronaĆĄao spajver. Ovisno o financijskim apetitima cyber kriminalaca, troĆĄak laĆŸnog antivirusnog programa je od 30 do 100 dolara. Često ti programi sami izvode spajver funkcije, skupljaju brojeve kreditnih kartica, lozinke za platne sustave i ostale informacije o vlasniku koji je postao ĆŸrtva prijevare na svom računalu.

- AVAST softverska tvrtka upozorava na porast učestalosti pojave phishinga od strane linkova koji nude preuzimanje njihovih antivirusnih programa zajedno s ključem. U stvari, kao korisnici skidamo laĆŸni antivirusni softver. Linkovi koji distribuiraju laĆŸni AVAST antivirusni softver dostupni su klikom na oglase Google AdWords. Pozivaju korisnike da budu oprezni i da prihvaćaju softver samo od njihovih sluĆŸbenih dobavljača.

- Stručnjaci tvrtke Kaspersky Lab obavjeĆĄtavaju ICQ korisnike da je otkriven laĆŸni antivirusni proizvod - Antivirus 8. Distribuiraju ga hakeri putem oglaĆĄavanja na baneru, prikazanom u sluĆŸbenom box-u.

- Novi Twitter crv ĆĄiri se brzo, koristeći "goo.gl" URL servis za skraćivanje linkova. Crv moĆŸe gurnuti Twitter korisnike do laĆŸnog anti-virusa (scareware). Ovdje moĆŸete pročitati detalje.

- Virus Kamasutra: Nemojte biti previĆĄe uzbuđeni ako primite e-poĆĄtu koja sadrĆŸi PowerPoint prezentaciju tvrdeći da sadrĆŸi tehnike vođenja ljubavi iz indijske knjige "Kamasutra". To je trojanac pod nazivom " Bckdr-RFM". Instalira se u pozadini. Haker dobiva kontrolu nad vaĆĄim računalnim sustavom i moĆŸe ukrasti sve vaĆĄe osobne podatke. VaĆĄe računalo čak moĆŸe koristiti za napada na druge mreĆŸne stranice ili slanje spama. To je objavljeno u online izvjeĆĄću agencije računalne sigurnosti tvrtke "Sophos".

- Prema godiĆĄnjem objavljenom izvjeĆĄću tvrtke CISCO, na području cyber kriminala doĆĄlo je izvanrednog obrata: prvi put hakeri sve viĆĄe prebacuju svoj fokus s računala pod Windows operativnim sustavom na druge operativne sustave i platforme, uključujući pametne telefone, tablete i mobilne uređaje u cjelini.

- Microsoft upozorava: otkrivena nova ranjivost u Windowsima. Sigurnosni stručnjaci u Microsoftu preporučuje da korisnici instaliraju privremene ispravke bugova u svim verzijama sustava Windows. Zlonamjerni kĂŽd je uočen i dostupan na mreĆŸi.

- Pronađena ranjivost u novoj android inačici 2.3 (Gingerbread): Ranjivost moĆŸe omogućiti napadaču da čita povjerljive podatke korisnika mobilnih telefona. Bug nije novi, proteĆŸe se iz android inačice 2.2. ali je trebao bit u potpunosti uklonjen u android 2.3 (Gingerbread) inačici. NaĆŸalost, zakrpa u android 2.3 nije konačno popravila propust .