Author Topic: Google – glad za podacima  (Read 521 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline panter666

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 995
Google – glad za podacima
« on: February 24, 2011, 02:51:03 PM »

Nakon duljeg zatišja, ponovo jedna aferica vezana uz Google i njegovu opsesiju našim privatnim podacima – ovoga puta iskamčenim od djece u sklopu natjecanja Doodle-4-Google.

Za one koji ne znaju, Googleovi doodleovi su razni prigodni logoi koje Google povremeno objavljuje na svojim pretraživačkim stranicama u povodu raznih važnih povijesnih događaja ili godišnjica. Unatrag zadnje četiri godine postoji i natjecanje Doodle-4-Google gdje Google poziva djecu do 12 godina da i sami daju svoje priloge za ovo natjecanje, s mnoštvom nagrada od kojih ona prva iznosi 15.000 dolara stipendije za one koji kasnije upišu fakultet i 25.000 dolara u novcu za nabavku tehnološke opreme za njihovu školu.

Do sada nitko nije imao primjedbi na ovo natjecanje, ali Doodle-4-Google 2010 ostavio je gorak ukus u ustima nekih roditelja zbog količine osobnih informacija koja se tražila od djece koja su se prijavila.

Prema pisanju časopisa New York čini se kao da je Google zgrabio priliku da skupi što je moguće više informacija i o roditeljima i o djeci koja sudjeluju na natjecanju. Tako je među generalijama koje je potrebno obavezno unijeti da bi se sudjelovalo bilo potrebno dati datum i mjesto rođenja, osobne podatke roditelja i zadnje četiri znamenka broja socijalnog osiguranja djeteta. Kako u SAD-u ne postoji obveza nošenja osobne iskaznice, jedinstveni broj socijalnog osiguranja koristi se kao kod nas OIB ili JMBG. Iako ovaj broj ima sedam znamenki, navodno je prema gore navedenim osobnim podacima i zadnje četiri znamenke zapravo vrlo lako otkriti o kome se točno radi. Ovo je stoga jer se mjesto rođenja i datum rođenja osobe koriste za generiranje prvih pet brojeva, a kada su poznata i zadnja dva u sklopu formulara koji se mora ispuniti, može se s vrlo velikom vjerojatnošću odrediti identitet sudionika.

Nakon što se digla bukica, Googleov je glasnogovornik objasnio da je razlog bitno prozaičniji. Kako se od 2010. za natjecanje prihvaćaju i radovi djece onih škola koje se nisu prijavile na natjecanje, da bi se identificirale višestruke prijave pojedinog učenika tražila se i informacija o zadnje četiri znamenke broja socijalnog osiguranja koje, navodno, kaže sam Google, neće ući u trajne baze podataka i bit će kasnije izbrisane.

Tko će to provjeriti? Sam Google…

Međutim, razlog zbog kojega Amerikanci ne vjeruju Googleovoj službenoj varijanti je objašnjenje zašto se traži mjesto rođenja. Prema Googleu to je zato da se ustanovi da li natjecatelji zadovoljavaju uvjete natjecanja, a to su da imaju američko državljanstvo ili su stalno naseljeni u SAD-u, što bi iz ovoga podatka trebalo biti jasno. Samo što nije. Naime, američko državljanstvo se dobiva rođenjem na teritoriju SAD-a, ali i na osnovu drugih kvalifikacija, pa tako ima mnogo američkih državljana koji niti su rođeni u SAD-u niti tamo žive (djeca u stranim vojnim bazama, primjerice), pa se čini da ovo objašnjenje zapravo ne objašnjava potrebu za brojem socijalnog osiguranja.

Iako ne volimo to raditi, mislimo da je vrijeme da citiramo Stevea „Monkeyboy“ Ballmera: „Google reads your mails“.