Author Topic: AMD miče ATI iz imena  (Read 195 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline panter666

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 995
AMD miče ATI iz imena
« on: August 31, 2010, 04:59:27 PM »


Četiri godine nakon kupnje ATI-ja, AMD je odlučio da mu njegovo tržiÅ¡no ime ne treba te će iz imena Radeona i drugih grafičkih kartica ono posve nestati, kao da ga nije nikada ni bilo.

Iako se i ranije očekivalo, tek proÅ¡li tjedan je potvrđeno da će „krajem ove godine“ grafičke kartice koje dolaze iz AMD-a/ATI-ja izgubiti ATI prefiks u imenu i ostat će samo „Radeoni“ i „FirePro“, a tehnologija ATI Eyefinity postaje AMD Eyefinity. Malo nakon toga ni ovaj mali ustupak ATI-ju viÅ¡e neće postojati već će biti predstavljena nova linija „AMD Radeona“.

AMD pravda ovo dvama razlozima.

Prvi je konačna implementacija platforme pod imenom „Fusion“ o kojoj već dulje vrijeme sluÅ¡amo, a koja u isti čip uparuje AMD-ove procesore s grafičkim jezgrama iz ATI-ja. (AMD je ovo, usput, najavio daleko prije Intela, ali Intel je imao gotove proizvode za tržiÅ¡te daleko prije AMD-a).

Tako je već za kraj godine najavljen čip kodnog imena Ontario koji će kombinirati dva CPU-a kodnog imena Bobcat s Radeonom. Za prvu polovicu iduće godine najavljen je čip kodnog imena „Llano“, koji kombinira četverojezgreni Phenom II s joÅ¡ jačim grafičkim procesorom, navodno iduće generacije (Radeon 6xxx?). U takvoj konstelaciji snaga, AMD očito smatra da ne bi bilo „u redu“ da ovi čipovi nose ATI-jevo ime.

Drugi razlog su navodno pouzdani rezultati internog istraživanja među internacionalnom publikom (nije objaÅ¡njeno kakav je uzorak bio osim da se radi o „tisućama ispitanika koji poznaju diskretne grafičke čipove“ u SAD-u, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Japanu, Kini, Brazilu i Rusiji), a koji navodno tvrde da je AMD-ova tržiÅ¡na marka jača od ATI-jeve. Također, među tim navodno „dobro informiranim“ ispitanicima preferencija za AMD-ovo ime je trostruka kada nalete na onoga koji je svjestan kupnje ATI-ja od strane AMD-a.

Naravno, problem je uočljiv iz aviona - kakvi su to ispitanici „verzirani u diskretnoj grafici“ među kojima četiri godine nakon fuzioniranja ATI-ja s AMD-om joÅ¡ ima onih koji nisu svjesni da se ono dogodilo?

Drugo, vrlo smo sumnjičavi prema prepoznatljivosti AMD-ovog tržiÅ¡nog imena u domeni grafičkih kartica. Čini se da se ovdje radi o poslovičnoj usporedbi kruÅ¡aka i jabuka gdje AMD možda i jest tržiÅ¡no poznatiji, ali u općenitom smislu, dok se na tržiÅ¡tu grafičkih akceleratora sigurno AMD ne izjednačava s tržiÅ¡nim imenom Radeon, a ATI svakako da.

AMD će zauvijek (Å¡to u prijevodu znači u doglednoj budućnosti) ostati „vječni drugi“ na tržiÅ¡tu procesora, dok u svom segmentu, grafičkim akceleratorima, AMD nikako nije drugi. Dapače, ako smo prije par godina mogli mirne duÅ¡e reći da je Nvidija trenutno prva, to viÅ¡e nikako ne možemo reći i zadnja godina, pa čak i dulje, svakako je bila ATI-jeva godina na tržiÅ¡tu grafičkih akceleratora kako među zahtjevnijom tako i među mainstream publikom.

Stoga se odluka AMD-a, koji je inače u PR odjelu daleko ispod standarda industrije i to ne onih koje postavlja veliki Intel nego i ispod standarda daleko manjih i manje poznatih tvrtki, ponovo čini PR fijaskom. Pored nepotrebnih i preranih najava ovih i onih tehnologija (Fusion i eksterne grafičke kartice za prijenosnike su dvije koje nam odmah padaju na pamet, a ne zaboravimo i FireStream - ATI-jev pandan CUDA-i koji se godinama teli, ali i dalje niÅ¡ta konkretno od njega) koje na kraju dođu prekasno ili nikada ne zažive, AMD se previÅ¡e ima vremena baviti sam sa sobom umjesto svojim proizvodima.

Odluka od napuÅ¡tanju vrlo, vrlo prepoznatljivog i uspjeÅ¡nog, posebice u zadnje vrijeme, ATI-jevog tržiÅ¡nog imena jedna je od takvih. Posve nepotrebna i pretpostavljamo začeta negdje u hodnicima marketinga koji pokuÅ¡ava pronaći viÅ¡i smisao svog postojanja. Nema ga - smisao vam je guranje Å¡to veće količine proizvoda na tržiÅ¡te, a ne izvođenje gluparija ovoga ranga.