Author Topic: AMD serverska platforma u igri  (Read 224 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline panter666

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 995
AMD serverska platforma u igri
« on: April 11, 2010, 12:09:20 PM »


Tokom proteklog meseca mnogo toga značajnog se dogodilo na serverskom tržiÅ¡tu obzirom da su do kraja marta predstavljeni najnoviji procesori dva velika proizvođača – Intela i AMD-a.

AMD je predstavio Opteron 6100 seriju sa 12 jezgara kodnog naziva Magny Cours, dok je Intel okončao mesec predstavljanjem svojih Nehalem-EX Xeon modela koji poseduju po osam jezgara. AMD je predstavio deset različitih procesora namenjenih serverima različitih radnih taktova kao i sa različitim brojem jezgara. Tako radni taktovi novih procesora pokrivaju opsege od 1.7 do 2.3GHz pri čemu je broj dostupnih jezgara 8 i 12.

Svi ovi modeli čine deo Opteron 6000 serije koja je namenjena konfiguracijama sa dva i četiri socketa. Ove dve konfiguracije predstavljaju najveći deo serverskog tržiÅ¡ta, pri čemu je AMD važan igrač na ovom segmentu tržiÅ¡ta. Kada je u pitanju arhitektura, novi Opteron modeli se ne razlikuju značajno od svojih prethodnika odnosno čak i prethodnih nekoliko generacija.

Dodavanje podrÅ¡ke za virtuelizovane I/O je glavna promena na nivou jezgra Å¡to je promena koja izjednačava ponudu kompanije AMD sa Intel-ovim Nehalem delovima kada je u pitanju podrÅ¡ka za virtuelizaciju. Kada je u pitanju tzv. makroarhitektura odnosno redosled jezgara, I/O, cache, i drugi resursi novi procesori kompanije donose neka značajna unapređenja. Deljivi cache za modele sa 8 jezgara je 17.1MB dok je kod modela sa 12 jezgara njegova veličina 19.6MB.

Kada je u pitanju memorija, novi Opteroni donose poboljÅ¡anu podrÅ¡ku za četiri kanala DDR3, Å¡to je dosta memorijskog propusnog opsega za dva i četiri socketa. Kada su I/O opcije u pitanju svaki paket ima četiri HT 3.0 (x16 veze); ova količina I/O propusnog opsega je potrebna jer postoji veliki broj jezgara po socketu. U suÅ¡tini, na ovaj način se može videti gde je AMD uložio najviÅ¡e inženjerksih pokuÅ¡aja.

Jedna od ključnih stvari koju je AMD uradio da bi načinio procesore pristupačnim po pitanju cene je tehnika koju je Intel primenio neÅ¡to ranije: smestio je dve n-core matrice u pojedinačni paket (multichip modul ili MCM) čime je dobio 2n-core procesore.

Tako je procesor sa 12 jezgara u dve matrice sa Å¡est jezgara dok je procesor sa osam jezgara sastavljen od dve martice sa četiri jezgra (istina je ipak neÅ¡to drugačija, jer i procesor sa osam jezgara se sastoji od dve matrice sa Å¡est jezgara pri čemu je određeni broj jezgara jednostavno isključen sa ciljem iskoriÅ¡ćenja procesa koji je već razvijen i smanjenja troÅ¡kova).



Iako su počeci MCM baziranog multicore pristupa vezani za dane Pentium 4 ere, AMD-ova NUMA sistemska arhitektura ipak donosi određenu razliku. Kod AMD-ovog pristupa memorijski kontroler se nalazi u okviru matrice Å¡to znači da se memorija distribuira među svim socketima u okviru multisocket sistema Å¡to komplikuje MCM pristup, jer broj NUMA čvorova viÅ¡e nije jednak broju socketa. Da bi reÅ¡io ovaj problem AMD je smislio reÅ¡enje koje se zove Direct Connect 2.0.

Dva memorijska kontrolera na svakoj matrici se povezuju direktno sa DDR3 memorijom za svaki socket čime se svakom socketu obezbeđuju ukupno četiri DDR3 putanje. Sve u svemu Magny Cours procesori predstavljaju veliki korak za AMD a tu su i inovacije nove platforme kao Å¡to su Direct Connect 2.0, podrÅ¡ka za virtuelizovane I/O, energetska efikasnost kao i relativno niski troÅ¡kovi.

Sve pobrojano bi trebalo da održi AMD u značajnoj poziciji kada je u pitanju tržiÅ¡te servera. A upravo je opstanak na tržiÅ¡tu servera predstavljao glavni zadatak ove kompanije u protekle dve godine. Treba pomenuti da AMD trenutno može da se nada boljim danima, naročito zahvaljujući svojim uspesima na serverskom i tržiÅ¡tu grafičkih čipova.