Author Topic: Intelov "epic fail" za 700 milijuna $  (Read 181 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline panter666

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 995
Intelov "epic fail" za 700 milijuna $
« on: February 03, 2011, 08:16:11 PM »


Problematični čipseti razvijani su pod imenom Cougar Point, a na tržiÅ¡tu su inkarnirani pod imenima P67 Express i H67 Express. Prvi je namijenjen zahtjevnijim korisnicima koji nemaju potrebu za integriranom grafikom te žele podrÅ¡ku za CrossFire/SLI dočim je drugi namijenjen svima ostalima. U trenutku službenog priznanja problema Intel je proizvođačima matičnih ploča i prijenosnika isporučio 8 milijuna problematičnih čipseta.
 
Å to zapravo s njima nije u redu? Kako kažu iz Intela, u nekim slučajevima portovi nativnog SATA kontrolera mogu degradirati tijekom vremena Å¡to rezultira padom performansi ili potpunim gubitkom funkcionalnosti. To istovremeno ne znači da će kvar pojedinog porta za sobom "povući" i uređaj (čvrsti disk, SSD, optički pogon) koji je na njega spojen. Dakle neÅ¡to sreće u nesreći.
 
JoÅ¡ jedna bitna stvar je da problem ne pogađa sve SATA portove nativnog kontrolera već samo one označene brojevima 2, 3, 4 i 5 (pod uvjetom da je prvi port označen s "0"). Å tos je u tome da dva primarna porta (označeni s 0 i 1) pripadaju trećoj generaciji SATA standarda, a ostala četiri drugoj generaciji SATA standarda. Sukladno tome, portovi 0/1 i 2/3/4/5 koriste odvojene generatore takta, a korijen problema s pouzdanoÅ¡ću nalazi se u tranzistorima od kojih je načinjen generator takta za portove druge generacije.
 
Sukladno tome, ako ste kupili novi Sandy Bridge procesor i matičnu ploču, a nemate namjeru koristiti viÅ¡e od dva SATA konektora, probleme sa SATA kontrolerom u osnovi možete zanemariti. U suprotnom postoji Å¡ansa da će jedan ili viÅ¡e sekundardnih konektora koje koristite skviknuti. Ova Å¡ansa raste s vremenom koriÅ¡tenja pojedinog konektora, ali i s porastom temperature odnosno napona. Drugim riječima, oprez overclockeri.
 
Korisnici novih prijenosnika sa Sandy Bridge procesorima s druge su strane prilično sigurni od ovog problema. Naime, vrlo su rijetki prijenosnici kod kojih su uporabi viÅ¡e od dva primarna SATA porta.
 
Obzirom da spomenute probleme s kontrolerom nije moguće ispraviti nadogradnjom BIOS-a ili UEFI-ja, Intel je već počeo s proizvodnjom druge revizije čipseta u kojima je spomenuti problem ispravljen. Ploče s ovim novim čipsetima trebale bi početi stizati na tržiÅ¡te krajem ovog mjeseca, no očekuje se da će tek u ožujku zalihe Sandy Bridge ploča ponovo doći u balans s potražnjom.
 
Za pretpostaviti je da će svi postojeći vlasnici novih ploča iste moći zamijeniti za ploče nove revizije. Gigabyte je već najavio ovakvu strategiju podrÅ¡ke kupcima, a ostale tvrtke će najvjerojatnije učiniti isto. Treba naglasiti da će se zamjena odvijati na lokalnoj razini odnosno u trgovinama gdje su ploče kupljene. Korisnici ploče neće trebati sami slati proizvođaču na zamjenu. Za saniranje problema nastalih izdavanjem defektnih čipseta Intel je izdvojio 700 milijuna dolara odnosno neÅ¡to manje od 90 dolara po svakom prodanom čipsetu.