Author Topic: Panasonic TX-P42X20E [107 cm]  (Read 598 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gajtan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 432
Panasonic TX-P42X20E [107 cm]
« on: March 23, 2010, 06:58:56 PM »


Panasonic X20, TV plazma model koji je pored nVidia Fermi grafičkog čipa i iPhone 4G mobilnog telefona, najiÅ¡čekivaniji tehnički proizvod u 2010 .godini. Ovdje naravno mislimo prvenstveno na područije jugoistočne Europe. Kada su u pitanju novi tehnički proizvodi, trend je da se svake godine dobije dostojan nasljednik trenutnog best-buy modela uz Å¡to manju startnu cijenu. Za balkansko podneblje X10 je bio iz ovog razloga pun pogodak, te se od njegovog nasljednika X20 modela, očekuje isto. 10-ak dana smo se “družili†s nasljednikom X10 plazma modela za ovu godinu, Panasonic X20 modelom. Kakvi su utisci recenzenta i je li X20 dostojan nasljednik X10-ke, pročitajte u nastavku.

Uvod - nastavak


Å to biste vi integrirali u 42″ plazmu za cca. 5000 kn? Upravo je to pitanje koje nam se prvo nametnulo kada smo zavrÅ¡ili s testom X20-ke. Naime, danaÅ¡nji trend je HD signal, međutim, treba biti realan i reći da je puno veći postotak onih domaćinstava koji joÅ¡ uvijek gledaju SD signal te da se povremeno pogleda 720p film ili u najbolje slučaju HD satelitski program. Blu-ray i 1080p filmovi su joÅ¡ uvijek na ovome području jako slabo zastupljeni te možemo slobodno reći da su domena entuzijasta. Nadalje, mnogi naÅ¡i čitatelji znaju da smo u viÅ¡e navrata rezervirali kroz recenzije Full HD rezoluciju kao iskoristivu na 50″ i većim dijagonalama.

42X20 iz tog razloga predstavlja poveznicu između fenomenalnog prikaza SD signala i mogućnosti prikazivanja 720p HD sadržaja. Naravno, ovaj model može bez problema primiti 1080p signal, koji će downscalirati na svoju nativnu HD ready rezoluciju (1024×768) piksela.

Na pitanje u uvodu ovog poglavlja, jasno se prikazao odgovor u vidu 42″ panela, koji je u stanju simulirati CRT tehnologiju te prikazati Å¡to bolji SD signal kao i mogućnost reproduciranja HD signala.

X10 je mogao odrađivati gore pomenute stavke i predstavljao je najjeftiniji kompromis kvalitete i cijene u 2009 godini. X10 nije proÅ¡ao film kadens test, međutim ta činjenica niÅ¡ta manje nije umanjila kvalitetu slike koju je X10 ispoljavao kad je u pitanju SD signal. 1024×768 rezolucija, 42″ panel sa pravougaonim oblikom plazma ćelija i naravno visok kontrast su bili “the next best thing†poslije CRT televizora.

Kad je ovo rečeno, ostaje pitanje, Å¡ta onda očekivati od X20-ke? FullHD rezolucija bi zasigurno pokvarila prikaz SD signala, za 1080p 2D signale tu su S, G i V serija  i naravno VT serije za 1080p 3D signale.

Očekivati je poboljÅ¡an kontrast u vidu većeg osvjetljenja i veće dubine crne boje, novi mod koji će biti lakÅ¡i za kalibraciju, MPEG-4 prijamnik (tuner), koji naÅ¡ testni X10 model nije imao (kasnije je izaÅ¡la nadogradnja u vidu X10Y modela koji je dolazio s MPEG-4 tunerom), HDMI 1.4 sa ARC funkcijom zbog kompatibilnosti sa novim HDMI 1.4 AV receiverima, bolji dizajn, manju cijenu. Pokretna rezolucija od 768 linija je bila ostvarena i na X10 modelu tako da smo željeli da se sve dobre osobine poput ove samo prenesu na X20 model.

Kadens nas nije puno zabrinjavao kao kod FullHD plazma i LCD modela. Naime, proizvođači LCD modela su primorani da implementiraju pravilne film i video kadense kako bi kompenzirali loÅ¡iji prikaz na LCD-ovima uslijed implementiranja FullHD panela. Zbog same prirode plazma tehnologije koja simulira CRT prikaz, proizvođači plasmi em zbog oblika plazma ćelija em zbog HD ready rezolucije nisu primorani raditi implementaciju pravilnih kadensa da bi dobili konkurentan panel. Ovo se jasno vidjelo na primjeru Samsung B450 modela te sa druge strane X10-ke u 2009 godini. MiÅ¡ljenja smo da je pravilan kadens, kad već govorimo o SD signalu, ipak “must have†značajka na FullHD plazma panelima, pogotovo na onim večih dijagonala.

Poslije recenzije G20 modela, koji se deklarira kao model koji spada u visoki mid-range segmet i koji nije imao implementiran 2:2 i 3:2 kadens znali smo da neće ni svi modeli ispod G20 modela dolaziti s ovom značajkom, pa tako ni X20. U međuvremenu je izaÅ¡la recenzija VT20 modela gdje je jasno naznačeno da ni prvi 3D model neće dolaziti s pravilno implementiranom ovom značajkom.

Malo smo analizirali zbog čega Panasonic odbija implementaciju algoritma zaduženog za pravilnu rekonstrukciju isprepletenog signala. Naime, ako pogledate da se velika većina Panasonic-ovih proizvoda prodaje baÅ¡ u samom Japanu, u kojem vlada HD signal već skoro 10 godina, te gdje se TV operateri spremaju testirati prve Ultra HD rezolucije (4 puta veće od FullHD rezolucija), jasno je da zastarjeli isprepleteni signal nije od neke velike važnosti. Ostatak svijeta odnosno potroÅ¡ači van Azije trebaju prihvatiti tu Panasonic-ovu politiku i logiku da se svjetsko tržiÅ¡te ravna prema onome u Japanu. Smatramo da pravilnog kadensa neće biti na Panasonic-ovim modelima sve dok se ne komercijaliziraju i ne ugrade za sad joÅ¡ uvijek skupi Kuro Fuga moduli.

Srećom, X20 na tržiÅ¡tu nema konkurencije, osim Samsung-ovog 42C450 modela, koji predstavlja nasljednika B450 modela iz 2009 godine.

Vise na:
Code: You are not allowed to view links. Register or Login
http://hdtelevizija.com/2010/03/15/recenzija-plazma-panasonic-tx-p42x20e-107-cm/
(HD Televizija)
Ne bu mene nitko u mojem trsju z mojim kolcem !!

Svi koji se misle zajebavat na moj racun, obavjestavam da je isti blokiran !!

Sagem Dbox2 • NytroBox 6000 combo+ • NB 501 • NB 601