Author Topic: Nova tehnologija - Prysm LPD ekrani  (Read 380 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gajtan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 432
Nova tehnologija - Prysm LPD ekrani
« on: January 14, 2010, 08:01:13 PM »


Evo nam još jedne nove tehnologije, koja pretendira na pokoravanje tržišta ravnih i tankih ekrana, LCD-a i plasme. Novitada nam dolazi od firme Prysm, a radi se o Laser Phosphor Display.

NeÅ¡to prije o firmi. Prysm je osnovana 2005, kao Prysm Inc. i privatna je kompanija, sa sjediÅ¡tem u San Hose-u (California), a područje rada je Å¡irom svijeta. Osnovali su je Amit Jain i Roger Hajjar, pod imenom Spudnik. Njihovu patentiranu tehnologiju razvija neÅ¡to viÅ¡e od 100 zaposlenih. Firma razvija, izrađuje i prodaje ekoloÅ¡ke velike formate ekrana, koristeći svoju patentiranu Laser Phosphor Display (LPD) tehnologiju.
 
Danas su objavili izbacivanje u javnost svoju temeljnu tehnologiju – LPD. LPD predstavlja novu kategoriju ekrana velikih formata, s vrlo malom potrošnjom energije i utjecajem na prirodni okoliš, uz slobodnu fleksibilnost, zadnje performanse i izvanrednu kvalitetu slike.



LPD slike se stvaraju upotrebom laserskog pogona za pobuđivanje fosfornog ekrana i prva su ekranska tehnologija, koja je prihvatila iduće karakteristike:

-     EkoloÅ¡ki pristup – LPD troÅ¡i oko 75 % manje energije, od ostalih ekranskih tehnologija. Prysmini LPD-ovi se rade uz niže utjecajejne izradbene postupke, na okoliÅ¡, uz upotrebu neotrovnih materijala. Ovo ima utjecaja na nižu cijenu proizvodnje i na ugljikovom fotoprintu, od bilo kojeg velikog formata ekrana.

-     Dugi vijek trajanja – LPD koristi dugoviječne poluvodičke lasere i samopodeÅ¡avajuću arhitekturu, za prijenos izjednačene kvalitete slike.

-     Slobodna forma – daje ekranima različite oblike, veličinu i rezoluciju, omogučujući im tako pristup inovativnim, dinamičkim okruženjima.

-     Odlična slika – LPD prikazuje sliku visoke osvjetljenosti, visoke rezolucije, snažnog kontrasta i prirodnih boja, bez ikakvih zamagljenih pokreta.



Ako nekoga zanima više o ovoj firmi i tehnologiji, može se informirati na stranici:
Code: You are not allowed to view links. Register or Login
http://www.prysm.com
(HDtehnika)
Ne bu mene nitko u mojem trsju z mojim kolcem !!

Svi koji se misle zajebavat na moj racun, obavjestavam da je isti blokiran !!

Sagem Dbox2 • NytroBox 6000 combo+ • NB 501 • NB 601

Offline gajtan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 432
LPD HDTV - Je li to budućnost, ili kaÅ¡njenje na zabavu?
« Reply #1 on: January 18, 2010, 07:07:54 PM »


Pisali smo o novoj tehnologiji, koju pokuÅ¡ava progurati firma Prysm, na svjetsko tržiÅ¡te – LPD tehnologiji – i tako pronaći svoje mjesto pod suncem proizvođača tankih ekrana i istovremeno konkurirati jakima.

Pogledajmo malo detaljnije o čemu se zapravo radi?

Početkom proÅ¡log tjedna, kompanija za proizvodnju ekrana – Prysm-a, objavila je novu ekransku tehnologiju, koja bi mogla revolucionirati potroÅ¡ačke HDTV-e i profesionalne poslovne ekrane.

Tehnologija se zasniva (i naziva) na Laser Phosphor Display (LPD), radi laserskih dioda, koje su njeno središte, za proizvodnju slike.

Kako bi je mogli usporediti s trenutnim tehnologijama i je li prekasno za joÅ¡ jedan sličan sadržaj?



LPD tehnologija se napaja kombinacijom laserskih dioda (sličnim onima, koje imamo u DVD i CD pogonima) i ogledala, te fosforiziranim ekranom.

Diode Å¡alju laserski signal na ogledala, odakle se, naknadno, signal reflektira, na fosforizirani ekran, pobuđujući potrebne RGB sekvence slike. LPD radi u biti, kao i laserski printer, osim Å¡to nema igala, Å¡to hoće reći, slika se osvježava s puno većim rate-om.

Prysm tvrdi da će LPD ekrani koristiti do 75 % manje energije, nego standardni ekrani. Ova impresivna mjera je moguća, budući laseri koriste samo ono Å¡to je potrebno.

Tehnologija je vrlo slična „local dimming“ (lokalnim zatamnjenjima) mogućnostima, trenutnih LED backlit LCD-ova.

Ovo omogućuje LPD ekranu da proizvodi duboki contrast ratio (tamnu, kao tinta crnu boju), dok istovremeno troÅ¡i malo energije.

Isto tako, prema izjavama iz Prysm-e, LPD ekrani će imati kut gledanja od, blizu, 180 stupnjeva; 240 Hz osvježenje slike i 3D / 2D mogućnosti.

JoÅ¡ stoji i izjava, kako će LPD ekrani biti isprva koriÅ¡teni za komercijalne svrhe (reklame, panoe na stadionima i sl), ali oni (Prysm) nadalje rade na usavrÅ¡avanju tehnologije, za obične HDTV-e, ali joÅ¡ nisu objavili s kojim će prodavačima raditi.

Prysm će „službeno“ predstaviti novu tehnologiju idućeg mjeseca, na ISA (Integrated Systems Europe) konferenciji, u Amsterdamu.

Kako usporediti LPD?

Ako je LPD, u bilo čemu, nalik ostalim laserskim ekranima, trenutno dostupnim na tržiÅ¡tu (kao npr; Mitsubishi LaserVue TV), možemo očekivati kvalitetu slike, koja se joÅ¡ ne podudara s ostalim tehnologijama. Skala boja (opseg boja, koje ekran može prikazati) na Laser TV-ima, je ugrubo uzevÅ¡i, dvostruko jača od LCD TV-a (možda Sharpova nova QuadPixel tehnologija, popravi stvari za LCD-ove).

Ove sposobnosti mogu trenutno predstavljati problem, jer večina video sadržaja se trenutno radi, kako bi se popunila uža skala boja, te može biti problem i za starije medije (DVD – na pr.). Ovaj sadržaj se mora prilagoditi radu s Å¡irom skalom boja, ali način za to napraviti, može rezultirati neke ozbiljne probleme, u bojama, na Laser TV-ima (Kod standardne, RGB skale boja, radi se o 256 nijansi, ili 16.7 milijuna ukupnih boja). O ovim stvarima, joÅ¡ se nisu izjasnili iz Prysm-e.



LPD tehnologija ima neke zajedničke stvari sa SED TV (Surface – Surface – conduction electron – emitter display - Tehnologija flat panel color Tv, koristi nanoskopsku skalu elektronskih emitera, za pobuđivanje obojanih fosfora i proizvodnju slike. Općenito govoreći, SED se sastoji od matrice tankih katodnih cijevi, od kojih svaka cijev formira jedinstveni sub-pixel, na ekranu, grupirajući ih u trojke, za stvaranje red-green-blue (RGB) pixela).

Dakle, SED ekran je puno napredniji od CRT ekrana. Koristi elektronske emitere umjesto lasera, kako bi se pobudio fosfor. Dok CRT koristi jedan elektronski emiter, za pobuditi fosfor preko čitavog ekrana, SED koristi mrežu sitnih emitera i ima po jedan za svaki red (crveni) – green (zeleni) – blue (plavi) element na ekranu.

Jednako kao i Prysm-in LPD, SED ima vrlo dobar kontrast i samo svjetlo područje ekrana je osvjetljeno, Å¡to pomaže poboljÅ¡anju energetske učinkovitosti.

Kakva je budućnost?

Postoje mnoge ekranske tehnologije, koje žele postići prednost, Å¡to će predstavljati problem za Prysm LPD tehnologiju da postigne adekvatan uspjeh, na tržiÅ¡tu. Jednostavno rećeno, ta tehnologija mora biti bolja, od ostalih i uspjeÅ¡nija u inovativnosti, na području, gdje su ostale tehnologije limitirane.

U svakom slučaju, ako se LPD tehnologija probija, na svjetska tržiÅ¡ta, predstoji rat ekrana, naravno ne doslovno, ali budućnost će pokazati koliko je Prysm firma sposobna za to.

(HD tehnika)
Ne bu mene nitko u mojem trsju z mojim kolcem !!

Svi koji se misle zajebavat na moj racun, obavjestavam da je isti blokiran !!

Sagem Dbox2 • NytroBox 6000 combo+ • NB 501 • NB 601