Author Topic: Atomske memorije za kvantna računala  (Read 335 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline panter666

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 995
Atomske memorije za kvantna računala
« on: November 28, 2010, 09:31:27 PM »


Iako je kvantno računarstvo joÅ¡ uvijek u relativno mladoj dobi, provedeni su eksperimenti u kojima su izvođene operacije kvantnog računanja na vrlo malom broju qubita. Istraživanja i u teoretskim i u praktičnim područjima nastavljaju ubrzanim tempom i vlade mnogih država, kao i agencije za financiranje vojnih tehnologija potpomažu istraživanje kvantnoga računarstva kako bi se kvantna računala razvila za civilne svrhe, kao i one koje se tiču pitanja nacionalne sigurnosti, kao Å¡to je kriptoanaliza.

Jedan od važnih elemenata istraživanja je i spremanje kvantnih informacija. U studenskom izdanju časopisa Nature, opisan je rad znanstvenika s Caltecha, koji su demonstrirali kvantno sučelje između atomskih memorija - koriÅ¡tenih slično tvrdom disku na računalu - za spremanje kvantnih stanja, kvantnim sprezanjem kroz četiri kanala. Opisana metoda koristi četiri zrake svjetla i tako omogućava četverostruko sprezanje distribuirano fotonima kroz kvantnu mrežu.

Kvantno sprezanje je fenomen u kojem se kvantna stanja dvaju ili viÅ¡e objekata referentno opisuju, unatoč prostornoj odvojenosti. Ova metoda je vrlo važno otkriće u razvoju kvantne znanosti i kvantne informatike, jer proÅ¡iruje koherentnu kontrolu viÅ¡estrukog sprezanja dvaju ili viÅ¡e fizičkih sustava materije i svjetla.

Eksperiment za dokazivanje principa vodili su profesori W.L. Valentine i H. Jeff Kimbl s ciljem razvoja kvantnih mreža, koje su slične Internetu - sastoje se od mnoÅ¡tva međusobno povezanih kvantnih čvorova, od kojih je svaki sposoban za osnovne operacije kvantne logika (slično "i" i "ili" vratima) koriÅ¡tenjem "kvantnih tranzistora" i skladiÅ¡tenjem rezultantnih kvantnih stanja u kvantnoim memorijama. Kvantni čvorovi su međusobno "ožičeni" kvantnim kanalima, primjerice zrakama fotona, kako bi prenijeli informaciju. Takav povezani kvantni sustav mogao bi funkcionirati kao kvantno računalo ili, kao Å¡to je 1980. predložio pokojni Caltechov fizičar Richard Feynman, kao "kvantni simulator" za proučavanje složenih problema u fizici.

Ovaj eksperiment bi u budućnosti mogao dovesti do ekspanzije viÅ¡edjelnog sprezanja kroz kvantne mreže i kvantne metrologije.