Author Topic: Intel Core i7 980X EE  (Read 273 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gajtan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 432
Intel Core i7 980X EE
« on: March 12, 2010, 12:09:33 AM »


Kako je i najavljeno, Intel je na aktualnom GDC-u u San Franciscu predstavio Å¡estjezgreni Core i7-980X Extreme Edition.

Radi se o prvom Intelovom procesoru sa Å¡est jezgri i baziranom na Westmere arhitekturi namijenjenom stolnim računalima, točnije, igračkim konfiguracijama. Rađen je u 32-nanometarskoj tehnologiji Å¡to jamči manju potroÅ¡nju, manje grijanje i veću mogućnost overclockiranja u odnosu na modele rađene u 45 nanometara. Dolazi opremljen sa 12 Mb L3 cachea (2 MB po jezgri), a radni takt je 3,33 GHz.

Cijena je uobičajena ta Intelovu Extreme Edition seriju procesora – 1.000 dolara u SAD-u, 1.000 eura u EU, a kod nas... nagađamo preko 10.000 kuna.
Ne bu mene nitko u mojem trsju z mojim kolcem !!

Svi koji se misle zajebavat na moj racun, obavjestavam da je isti blokiran !!

Sagem Dbox2 • NytroBox 6000 combo+ • NB 501 • NB 601

Offline panter666

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 995
Re: Intel Core i7 980X EE
« Reply #1 on: March 12, 2010, 08:05:16 PM »


Intel je predstavio pravu zver od procesora: Core i7-980X. Ovo je 6-jezgarni procesor sa Hyper-Threading podrškom, dakle 12 aktivnih thread-ova, i 12MB L3 keš memorije. Kako ovo radi? Ukoliko postoji adekvatna podrška u softveru, jezivo brzo...
Pred nama se nalazi najnoviji Intel procesor, Core i7-980X koji spada u desktop grupu Extreme Edition procesora. Pre nego Å¡to uopÅ¡te krenemo sa pričom, treba znati da je ovo ujedno i najbrži Intel-ov procesor koji se može kupiti, ali takođe i prvi 6-jezgarni model. Krajnje kupce će možda pre svega zanimati platforma na kojoj ovaj procesor radi, a to je LGA1356 socket i X58 čipset. Uz novu reviziju BIOS-a, svaka X58 matična ploča će normalno raditi sa ovim procesorom, Å¡to je dobra vest poÅ¡to nije u pitanju novi socket i čipset, Å¡to obično prati najbrže i najnovije modele. Kako su 4-jezgarni Quad Core procesori prisutni joÅ¡ od 2006. godine, krajnje je vreme da se ode i korak dalje, a ostaje da vidimo i koliko je veliki taj korak.

Ovaj procesor ima Å¡est jezgara, a sa podrÅ¡kom za Hyper-Threading, to u zbiru daje 12 thread-ova (u Task manageru će se videti 12 odvojenih procesora). Odmah treba reći i da samo po sebi, ovo ne mora obavezno da znači i mnogo veliki napredak iz prostog razloga Å¡to bez adekvatne podrÅ¡ke u softveru neće ni biti koristi, no sve je veći broj proizvođača softvera koji ovo uzima u obzir prilikom dizajniranja svojih proizvoda. Za sada, najviÅ¡e koristi će imati oni koji se bave video montažom, obradom zvuka i drugim delatnostima koje zahtevaju veliku procesorsku moć (pri tome naravno ne mislimo na SETI obradu paketa, mada će ruku na srce i to raditi osetno brže). Spolja gledano, ovaj procesor izgleda potpuno identično prethodnim Core i7 modelima, no činjenica je da razlika itekako ima, za Å¡ta je potrebno zaviriti ispod haube.

Ključne karakteristike

Prvi 6-jezgarni procesor sa 12 Thread-ova
12MB keš memorije
32nm proces znači da potroÅ¡nja ostaje pod kontrolom
Prilično dobre performanse
Utisak kvare

Da bi potpuno došao do izražaja, potrebna je bolja softverska podrška
Specifikacija

Podnožje: LGA1356
Takt: 3.33GHz (do 3.6GHz u Turbo modu)
Jezgro: Gulftown
Broj jezgara: 6
L3 keš: 12MB
Memorija: DDR3 1066MHz
TDP:130W

Ovaj procesor je izrađen u 32nm procesu, a iako nije u pitanju prvi takav Intel procesor, ipak tehnologija jeste dosta sveža. Ovaj procesor koristi Gulftown jezgro povrÅ¡ine 248mm2 i ima oko 1.17 milijarde tranzistora. Čisto poređenja radi, Bloomfield jezgro je bilo povrÅ¡ine 263mm2 pa iako Gulftown ima viÅ¡e tranzistora i jezgara, proizvodni proces je učinio da stane na manju povrÅ¡inu. Na pločici, jezgra su raspoređena simetrično po tri sa svake strane u odnosu na centralni deo (queue i uncore elementi, memorijski kontroler), dok su sa svake strane smeÅ¡teni blokovi L3 keÅ¡ memorije (koje inače ima 12MB ukupno) i QPI i I/O linije. U suÅ¡tini, niÅ¡ta revolucionarno drugačije u odnosu na prethodnu generaciju Core i7 procesora, do fizičkog povećanja broja jezgara i količine memorije. Interesantno je da je maksimalni TPD ostao zakucan na 130W, Å¡to je prilično impresivno ako se zna da je recimo i Core i7-975 (sa četiri jezgra i ukupno 8 threadova, na 3.33GHz) takođe na 130W. Ovo je naravno jedna od posledica prelaska na 32nm proces izrade.

U paketu će se dobijati i novi kuler, DBX-B koji je Intel projektovao sa namerom da Box kuleri odu i korak dalje od onoga Å¡to su do sada bili. Kuler je tower tipa, sa aluminijumskih hladnjakom gusto raspoređenih rebara i velike rashladne povrÅ¡ine, četiri bakarne heat-pipe cevi i bakarnom osnovom. Proizvođač je obratio pažnju na detalje, pa je tako 4-pinski naponski kabl presvučen najlonskom koÅ¡uljicom i dužine preko 20cm, tako da neće biti problema da se instalira na bilo kakvu ploču. Na kuleru postoji jedan prekidač kojim se bira broj obrtaja 120mm ventilatora od minimalnih 800RPM-a (svega 20dBA) do 1800RPM-a (35dBA). U praksi, ovo radi sjajno i mada nije baÅ¡ najpraktičnije reÅ¡enje, ipak je u pitanju daleko kvalitetniji kuler od standardnih Box reÅ¡enja. Montaža je dosta jednostavna, na poleđinu se postavi pločica na koju se sa gornje strane Å¡rafi kuler (jedan od thumb Å¡rafova nije baÅ¡ lako dohvatiti, no to nije toliko veliki problem). Kao Å¡lag na tortu, u pakovanju sa kulerom se dobija i Dow Corning TC-1996 termalna pasta.



Kako sve ovo radi u praksi? Prvo da kažemo da je 32nm proces proizvodnje veoma lepo uticao na potroÅ¡nju koja je u praksi manja od 45nm Core i7-975 procesora. Možda potencijalnim kupcima ovog procesora potroÅ¡nja i nije najbitniji parametar, no nije loÅ¡e imati i tu informaciju. Å to se temperatura tiče, u Idle režimu odnosno mirovanju, beleži se oko 50 stepeni, dok se pod punim opterećenjem dolazi do skoro 75 stepeni, Å¡to su opet prilično dobri rezultati. Procesor ima otključan množilac, i u praksi je moguće overklokom povećati takt za 1GHz, sa povećanjem množioca i voltaže procesora, i to na Box kuleru bez nekih većih problema. Za bolje rezultate će ipak morati da se malo zavrnu rukavi, no za početak je i ovo sasvim dobar rezultat.

Rezime

Å ta se može očekivati od ovog procesora? Jasno je da će najviÅ¡e profitirati multi-threaded aplikacije koje će lepo uposliti svih 6 jezgara, i tu je moguće zabeležiti performanse i do 50% bolje od i7-975 modela, Å¡to je zaista impresivan rezultat. Naravno, ovde govorimo o maksimumalnim dobicima u određenim aplikacijama, dok će recimo u igrama biti potpuno druga priča poÅ¡to procesor definitivno ne predstavlja usko grlo sistema. Ipak, ovo je najmoćniji CPU danaÅ¡njice, i deluje nam da je Intel zadao AMD-u novi zadatak, možda i najteži do sada. Cena ovog procesora bi preko okeana trebala da bude oko 999$, a ostaje da se vidi koliko će koÅ¡tati put do nas. Bez obzira na sve, ovaj procesor je stvarno izuzetno moćan i ne verujemo da će biti hardverskog entuzijaste koji ga neće poželeti u svom sistemu.