Author Topic: Windows 8, Å¡ta očekivati  (Read 170 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline panter666

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 995
Windows 8, Å¡ta očekivati
« on: December 19, 2010, 07:11:57 PM »


Počelo je sa nenamernim postovanjem na Microsoftovom sajtu u Holandiji kada je objavljeno da je Windows 8 na dve godine od stizanja na tržiÅ¡te.
Zatim je usledilo nekoliko informacija sa nedavne Microsoft Professional Developers konferencije koje su sugerisale da će sledeće izdanje Windows Server operativnog sistema koji tipično stiže nakon desktop edicije da se pojavi negde 2012 godine. Da bi dolio ulje na vatru izvrÅ¡ni direktor Microsofta Steve Ballmer je izjavio u nedavnom intervjuu tokom Gartner simopozijuma da će sledeća verzija Windows desktop operativnog sistema biti Microsoft-ov najrizičniji nastupajući proizvod.

Znamo da Microsoft ne preza od činjenja rizičnih poteza čak i kada to izaziva podsmeh. I ranije se smatralo, a to i sada važi da iako je Vista (izdanje pre SP1) imala loÅ¡u reputaciju iz različitih razloga u pitanju je bio neophodan rizik koji je Microsoft morao da sprovede sa ciljem da obezbedi bolju sigurnost koja je dostupna sada u okviru Windowsa 7, koji je izrađen na osnovama Vista-e.

U međuvremenu Vista će otići u istoriju kao jedan od najgorih operativnih sistema koji je dočekan od javnosti na nož, Å¡to je posle samo joÅ¡ viÅ¡e dovelo do toga da ovaj operativni sistem ne bude prihvaćen svo vreme svoje dostupnosti od nestručne javnosti koja je primila zdravo za gotovo negativne napise. Å ta je Balmer hteo da kaže time Å¡to je izjavio da će sledeći Windows biti rizičan?

Da li će Windows 8 biti sledeći operativni sistem koji će „primiti metak“ za budućnost računarstva i biti osnova za Windows 9 koji će uslediti? Nadamo se da se istorija neće ponoviti tako brzo kao Å¡to je to bilo sa Vista-om i sedmicom. Neki pak smatraju da će Windows 8 biti samo x64 i x128 (da dobro ste pročitali) operativni sistem pozicionirajući Windows 7 kao poslednji 32-bitni operativni sistem. Iako ovo zvuči ludo nije nemoguće.

Ne bi bilo iznenađenje ukoliko sledeća verzija Windowsa bude samo 64-bitna. Ukoliko on ponudi 128-bitnu verziju onda treba da budemo sigurni da će Windows 9 podržavati potpunu 128-bitnu arhitekturu. Ali ovo ne zvuči kao veliki rizik na koji je Ballmer ukazao. Pre će biti da je rizik o kojem je Ballmer govorio povezan sa karakteristikama.

Očigledno je da ekonomija ne može biti spremna za novu verziju Windowsa koja bi mogla da traži od poslovnih korisnika nova ulaganja za unapređivanje hardvera. Takođe, oni koji su se odlučili da sa Windowsa XP pređu na Windows 7 neće biti radi da prelaze na Windows 8 osim ukoliko karakteristike koje on bude nudio ne budu toliko privlačne ali i sigurne.

Prema tome, najverovatnije da taj veliki rizik na koji se Ballmer poziva je u stvari pitanje da li će Windows 8 biti dovoljno značajan da obezbedi prelazak kakav je bio sa XP na 7. A imajući u vidu koliko Windows 7 jeste dobar, bićemo zaista impresionirani ukoliko Microsoft uspe da izvede ovako neÅ¡to. Kakva su to poboljÅ¡anja koja možemo da očekujemo od novog operativnog sistema.

Tu je stvar vrlo nezgodna i za sam Microsoft jer je činjenica da računarstvo kakvo je bilo pre desetak godina ne postoji. ViÅ¡e desktop računari nisu preovlađujući na tržiÅ¡tu već su tu pre svega notebook, netbook i tablet računari. Dakle Windows 8 će svakako morati da bude dostupan u većem broju edicija koje će podržavati prenosive uređaje. Jedna od glasina kada su u pitanju promene koje će doneti Windows 8, odnosi se na ključne fajlove jezgra operativnog sistema.

Možda je savet kompaniji iz Redmonda da stane na loptu. Windows 7 funkcioniÅ¡e sasvim dobro na tržiÅ¡tu. Windows XP lagano gubi svoj udeo i postepeno će nestati kada budžeti korisnika i radna okruženja to budu dozvolili. Reputacija Windows Viste (zaslužena ili ne) će početi da bledi kao Å¡to je to bio slučaj sa Windowsom ME ranije. Bitno je da Windows 8 bude takav da izazove pozitivnu reakciju i onda nema opasnosti za Microsoft.