Author Topic: Top lista 10 najvećih laži i obmana vezanih uz HDTV  (Read 499 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline gajtan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 432
Top lista 10 najvećih laži i obmana vezanih uz HDTV
« on: January 31, 2010, 08:00:35 PM »


Surfajući internetom u potrazi za novim HD materijalima koje bih podijelio s vama dragi čitatelji, pronašao sam zanimljivu ljestvicu 10 najvećih laži, muljaža i obmana kod HD usluga i proizvoda. Lista je u najmanju ruku zanimljiva, no s nekim odabirima autora se nikako ne mogu složiti. Pogledajmo zajedno…
HD Guru je jos u 2008. godini odredio sljedećih 10 “opasnosti” na koje bi kupac trebao obratiti pažnju prije kupnje. Krenimo od posljednjeg, desetog mjesta….


10 - Dinamički kontrast


Dolazak novih televizora označen je erom televizora s tzv. “dinamičkim kontrastom”, a koji donosi velike odnose na pakiranja proizvoda i u kataloge, što lako zbuni mnoge kupce. Istina: dinamički kontrast je izmišljotina i bez ikakvog smisla, te se nikako ne bi trebao navoditi na proizvodima brandova koji drže do sebe.
HD televizija: u ovome se definitivno slažen s HD Guruom, dinamički kontrast je mamac za neoprezne kupce i lako može navesti na krivi trag. Držite se statičkog kontrasta, a dinamički uzmite s debelom rezervom. Smatram da bi na ovo ljestvici dinamički kontrast trebao imati “bolju poziciju”


9 - Lažni HD kabelski i satelitski kanali

Veliki broj providera HD kanala nudi lažni HD program na HD programima tijekom većine dana. Umjesto predivne 16:9 prezentacije čiste HD razlučivosti, ovi programi zapravo emitiraju SD programe koji su prilagođeni HD razlučivosti. Rezultat: slika djeluje mekano i jednostavno loše.
HD televizija: kod nas HD pravo još nije niti krenuo izuzev MAXtv-a i HRT 2 HD-a za vrijeme emitiranja utakmica EP-a. HRT 2 HD je pravi primjer na što je autor liste mislio: utakmice su se emitirale u punoj HD razlučivosti, dok je ostatak programa bio skaliran iz SD-a u HD razlučivost. Rezultat - nedovoljno oštra slika na kojoj se lako primjeti da nije pravi HD.


8 - Regulatori napona, el. linije


Za njih se tvrdi da čine HDTV sliku još oštrijom, a da su boje vjernije. Jedna velika prijevara! Radije uložite u snažniji TV ili Blu-ray player. Za manju cijenu možete dobiti zaštite od prenapona ili UPS, te se tako zaštititi od strujnih šiljaka.
HD televizija: regulatori napona se danas prvenstveno koriste u audiofilskim vodama gdje je potreban što stabilniji napon za najbolje audio karakteristike. Iako stabilan napon pozitivno djeluje na opremu te joj prođužuje vijek, smatramo da ulog u stabilizatore je potreban samo ako ste na području nestabilnog napona.


7 - “Duboka boja”


HD Guru smatra da bi se ova funkcija trebala zvati “Duboka svirala”. Digitalni zasloni (LCD, plazme ili DLP-ovi) će prikazati samo onoliko duboku boju koliku posjeduje sadržaj koji dolazi u TV. Kako sadržaji s “dubokom bojom” nisu dostupni, ovo je još jedna nepotrebna značajka.
HD televizija: što drugo reći nego složiti se s HD Guruom - povukao bih ovdje paralelu s 64-bitnim procesorima za računala koji su se prodavali puno prije nego što su njihove funkcije bile iskoristive - ako su pravo i danas.


6- x.v. Color

Obećanje, više boja na ekranu nego što je ikada bilo moguće. Istina? Jedini zasloni koji su u stanju iskoristiti sve prednosti šireg gamuta x.v. boja su obećavani laserski televizori, a koji će izaći tko zna kada. Također, jedini izvori koji danas mogu ponuditi x.v.Color signal su HD kamere, a njih se može na prste izbrojati.
HD televizija: još jedna značajka koju volimo vidjeti na naljepnicama na okviru televizora, no pravo niti ne znamo što znači, zar ne? “Nešto vezano uz boje.”, no kako to vidjeti i koji izvori su potrebni da tako nešto uočimo nitko ne pita. Uglavnom, još jedna značajka malog značaja.


5 - 1080p HD televizori dijagonale manje od 42″

Većina korisnika ne shvaća koliko blizu televizora mora biti da bi se uočila razlika između 1080p i 720p razlučivosti. Kako biste uočili prednosti 1080 razlučivosti morali biste sjediti na cca. 1.27 metara od 32″ zaslona, što je debelo ispod preporučenih vijednosti za gledanje zaslona takve dijagonale.
HD televizija: svi mi volimo se pohvaliti fullHD televizorom, no ako nemate prostora za 42″ zaslon u svojem prostoru, onda vam je dovoljan HD Ready zaslon 32 ili 37 inča. Ionako mnogi imaju poteškoća s uočavanjem razlike između 1280×720 i 1920×1080 rezolucije, pa ćemu dati nekoliko tisuća kuna više da dokle god imate televizor propitujete sebe primjećujete li razliku?


4 - LCD HDTV-i dijagonale 26″ ili manje

Kako je cijena LCD panela u stalnom padu, LCD HD televizori 26 inčnih ili manjih dijagonala više nisu u prednosti zbog kvalitete slike koju nude zbog manjih dimenzija, a velike rezolucije. Dio ih nudi nestandardni odnos slike (1.6:1 umjesto 1.78:1 tj. 16:9), što znači da će dio slike biti izrezan kako bi se popunio ekran, odnosno neće biti proporcionalan koji god format odabrali.
HD televizija: Definitivno ako ste u dvojbi oko dijagonale odaberite veću, jer nadolazeći HD sadržaji nude mnoštvo detalja koji na malim zaslonima jednostavno nisu vidljivi pri optimalnim udaljenostima od televizora. Televizori poput Sony KDL-20B4030 modela koji na 20″ nudi rezoluciju od 1366 x 768 piksela više podsjećaju na monitor za PC, nego na televizor, a dobro znate na kojoj ste udaljenosti od monitora kada ga gledate - ispod jednog metra. Gledati 23″ te rezolucije s 2 metra praktički može izjednačiti dobro skalirani DVD s Blu-ray medijem pune HD rezolucije, upravo zbog toga što s te udaljenosti sva bogatstva detalja nisu vidljiva.




3 - No-name HDTV-i

Kupovina no-name televizora će vam uštedjeti kojeg Marulića, no šansa za kvarove kod takvih “brandova” je daleko veća nego kod kakve renomirane tvrtke, koja si takve izlete na tržište ne smije dopustiti. Također, prilikom kupovine provjerite jesu li i koliko dugo osigurani rezervni dijelovi i ovlašteni servis, da se ne biste našli u neugodnoj situaciji.
HD televizija: Iz vlastitog iskustva potvrđujem HD Gurua i savjetujem da se, ako je ikako moguće, odabere proizvod renomiranog proizvođača koji ima crno na bijelo navedene specifikacije i osiguran servis. No-name je samo kratkoročno isplativa investicija…



2 - 100 (120) Hz HDMI kabeli


Super precijenjeni HDMI kabeli koji znaju koštati i do 100x više nego oni koje možete kupiti preko Amazona ($1.98) se prodaju uz opis da su u stanju podnijeti “veće brzine” signala kako bi zadovoljili 100 (120) Hz signale, te su time “spremni” za sadašnjost i budućnost. Istina: koliko je poznato ne postoje 100, tj. 120 Hz signali danas, a niti su planirani za budućnost. Svi 100 Hz televizori koje danas kupujete ili ćete to možda učiniti u budućnosti prihvaćaju signale frekvencijom ne većom od 1080p/50 Hz, tj- 1080p/60 Hz za Ameriku.
HD televizija: Digitalni HDMI kabeli su definitivno jedno od vrlo plodnih područja za trgovce jer dobro je znano kakve razlike postoje kod zvučničkih i interkonekcijskih kabela u Hi-Fi-ju, te se proizvođači nadaju da će ljudi nastaviti tako gledati i na digitalne optičke i HDMI kabele. Koliko god bismo mi htjeli kakvu Supru ili Monster kabel imati spojen iza komponenata, toliko bismo trebali biti svijesni kako u svijetu digitalnog, na manjim udaljenostima jednostavno razlike nema…


1 - HDMI

HD Guru smatra da je to najgori dizajn konektora od S-Video priključka, te jedno od najnepouzdanijih sučelja koje je ikada ponuđeno tržištu. Trebali biste uvijek provjeriti HDMI konekcije prije instalacije nove HD Ready opreme.

HD televizija: Definitivno se ne slažem da HDMI kabel zaslužuje uopće biti na ovom popisu, a kamoli na prvoj poziciji. HDMI kabel je izvrsna konekcija koja besprijekorno funkcionira i bez ikakve kopče ili kakvog drugog sustava zaključavanja, spoj je dobar i priključak odlično ulazi u kontra dio. Za one zabrinute tu su čak i HDMi kabeli koji imaju sustav zaključavanja, premda osobno smatram da uopće nije potreban… Ako već nešto treba biti na prvoj poziciji, onda bi to bili 1366 x 768 HD Ready zasloni koji nude toliko čudnu rezoluciju koja nije ni 720p, a nije ni 1080p. 1366 x 768 rezolucija je ne samo nestandardna za HD sadržaje, već nije niti podržana na većini grafičkih kartica (rezolucija koja je podržana je 1360 x 768, no tada ne dobivate 1:1 mapiranje piksela, već postoji lagano skaliranje). Osobno smatram da su 768p zasloni zapravo trebali imati 1280 x 720 rezoluciju, a da na tržištu budu 1920 x 1080 modeli koji će ponuditi pravu HD razlučivost za zahtjevne korisnike…

(HDTelevizija)
Ne bu mene nitko u mojem trsju z mojim kolcem !!

Svi koji se misle zajebavat na moj racun, obavjestavam da je isti blokiran !!

Sagem Dbox2 • NytroBox 6000 combo+ • NB 501 • NB 601