Author Topic: Google isprobava 3D Web  (Read 217 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline panter666

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 995
Google isprobava 3D Web
« on: April 11, 2010, 12:01:57 PM »


Dva vezana projekta kompanija Mozilla i Google, oba sa sličnim ciljem donoÅ¡enja hardverski akcelerisane 3D grafike na Web, izgleda ujedinjuju napore nakon Å¡to je Google promenio taktiku.

Dva projekta su pokrenuta približno u istom vremenskom periodu proÅ¡le godine: O3D browser plug-in kompanije Google i predloženi WebGL standard kompanije Mozila i Khronos grupe, koji standardizuje OpenGL grafički interfejs na kojem je WebGL baziran. O3D je tehnologija viÅ¡eg nivoa dok je WebGL viÅ¡e okrenut 3D grafici. Poslednjih meseci međutim činilo se da O3D posustaje. Ali to nije istina, naprotiv.

Google pokuÅ¡ava da udahne novi život ovom projektu tako Å¡to ga je počeo ponovo graditi na osnovama WebGL-a. Koje su implikacije ovog poteza. Za Google i Mozilla-u to znači viÅ¡e saradnje umesto konkurentnosti u privlačenju pažnje na različite projekte. Zajedničkim radom umesto rada svakoga za sebe, svaki od projekata će imati koristi. Rezultat saradnje dve kompanije bi mogao da pomogne da se obećanje o 3D grafici kada je Web u pitanju približi realnosti u praksi.

U pitanju je tehnologija koju bi programeri želeli svakako da imaju na raspolaganju kada kreiraju web stranice ili web bazirane igre kao i sofisticiranije aplikacije. Ne treba zaboraviti da Google Apps paket online servisa i Chrome OS na pretraživaču bazirani operativni sistem daju Google-u značajan podsticaj da načini Web moćnom osnovom za aplikacije koje bi karakterisao 3D prikaz.

Ipak, kada je u pitanju dovođenje 3D tehnologije u pretraživače postoje određene nejasnoće. Jedna od većih su performanse, koje su centralno pitanje 3D grafike. Drugo pitanje je koliko originalni O3D set karakteristika se može prepoznati u novom pristupu kompanije Google. Ova kompanija nije želela da specifično komentariÅ¡e celu priču.

Predstavnik za Å¡tampu kompanije Eltan Bencuya je izjavio da je kompanija Google snažno podržava 3D na webu i da naporno radi sa ciljem omogućavanja ove tehnologije u okviru pretraživača preko tehnika kao Å¡to su O3D i WebGL. Pored toga, kompanija nema niÅ¡ta novo da doda, navodi njen predstavnik za Å¡tampu. Ali da Google očigledno viÅ¡e ne računa na stari O3D postoje brojni dokazi.

Na sajtu koji je vezan za ovaj projekat sve informacije su viÅ¡e nego zastarele Å¡to je jedan od dokaza da se na njemu viÅ¡e niko ne radi. Kao drugo, mailing lista je takođe zastarela. Čak i ukoliko neko upita da li je O3D joÅ¡ uvek u razvoju, odgovora nema. Kada je u pitanju novi pristup tu su performanse stavka koja može da bude problematična.

Gregg Tavares, programer kompanije Google koji je radio na O3D projektu je govorio o ovom problemu još prošle godine. WebGL, koji je 100% zavistan od JavaScript-a pokazuje neke ozbiljne probleme kada su u pitanju performanse. O3D je napisan u C++ programskom jeziku što je osnova da bude veoma brz.

Da bi ga koristili programeri piÅ¡u u JavaScript-u i zatim pozivaju O3D interfejs da bi izvrÅ¡io različite funkcije. KoriÅ¡ćenje WebGL znači da zadaci koje O3D izvodi takođe moraju biti pisani u JavaScriptu. Iako je JavaScript postao znatno brži, teÅ¡ko da bi ga programeri mogli nazvati brzim u poređenju sa kompajlovanim softverom.

Prednosti pojavljivanja 3D prikaza u okviru Web-a su nemerljive kako za sam Web tako i za Google. Obzirom da Google poseduje veliki broj različitih alata za razne svrhe, primena 3D prikaza u njima bi im donela joÅ¡ veću populanrost. Zamislite samo koliko bi Google Maps aplikacija bila interesantija sa mogućnoÅ¡ću prikaza sadržaja u 3D.